• Ahoj návštěvníku! Jsi tu nový?
    Na fóru si nejprve musíš založit účet, aby ses mohl zapojovat do různých diskuzí nebo vytvářet svá vlastní témata. Registraci, která ti zabere jenom pár sekund, provedeš ZDE!

Soutěživost hráčů

DeletedUser1532

Guest
Chtěl bych obecně ke kultuře ve hře malinko z jiného soudku. Podle mě aktuálně dělá většina hráčů na aktuálním Elvenaru jednu základní chybu, když budují ploty kultury pro kulturu, a to na úkor infrastruktury města. Je až s podivem, jak málo lidí hraje hru spíše pro body a umístění v žebříčku světa, tedy pro konečnou výkonnost svého města, pokud možno v souladu s jeho estetickou podobou, a potažmo též s ohledem na rating svého společenství.

Když jsem v červenci 2015 přišel a rozhlédl se zde (tehdy jsem byl kolem 20.000. místa), dal jsem si úkol být do tří týdnů v TOP 1.000, pak i TP 100 a protože to šlo jako po másle, musel jsem brzy měnit své cíle ještě do vánoc 2015 2x a aktuálně už to musím dělat potřetí.

Opravdu by mě zajímalo, o co zde vlastně hrají lidé většinově. :)
 

Ethariel

Guest
Většinou to beru jako oddechovou činnost :) Nikam se neženu a řebříček mám jen jako výhled, kam se posunuli moji kamarádi. Takhle hraji většinu her. Ne abych byl nejlepší, ale pro hru samotnou :)
 

GoldAngelcz

Velmistr písma
Zvlášť tyhle typy her... soutěživí blázni jako my se ženou dopředu a zbytek lidí si prostě kliká z dlouhé chvíle nebo prostě pro zábavu a nikam se neženou :) Nemají nějaký ambice na přední příčky ani nechtějí trhat rekordy... Takže si prostě jedou "tu svou" na pohodičku :) Případně nějaké další důvody by se určitě našly, ale to je asi na dlouho...
 

Ethariel

Guest
Zvláště tahle hra je výjimečná svou možností nesoutěžit. V hrách jako Divoké kmeny, tě jednoho krásného dne okolní hráči "sežerou" dokud u toho nesedíš 24/7. Můj bývalý kolega každou volnou chvilku v práci trávil na telefonu stavěním budov a rekrutováním jednotek.
 

DeletedUser180

Guest
Já takhle hraju většinu her. Nejde mi o BZ, nejde mi o žebříček, nejde mi o umístění v nějaké skupině, cechu klanu, společenství.
Kdybych měl hrát nějakou hru, kde je umístění stěžejní, tak by mě to asi za chvilku přestalo bavit.
Tohle se mi stalo u Grand turismo, kde jsem za spadnutí v žebříčku dostával negativní hodnocení, které se odráželo na výhrách v závodě a na cenách v obchodě atd. což mě brzo přestalo bavit (ne že by mi nějak vadilo dávat o 30% víc peněz za upgrady, ale nebavila mě ta "nutná" motivace kvůli postupu)

Mě takové hry jako je Elvenar vyhovují protože je mi šumák kde se nacházím a hraju si podle svého.
Sice mi malinko vadí tlačení na pilu v podobě výzkumu ale to se dá lehce zkousnout.
 

DeletedUser1532

Guest
Nesoutěžit, bavit se, jen tak si hrát, nevnímat soutěž, jen si tak klikat, přičemž relaxovat, žvatlat si ve společenství, prakticky jen tak utrácet čas. Upřímně? Dokonale očekávatelné odpovědi.

Jenže ono to souvisí se syndromem vyhoření, tedy vrozenou schopností člověka k situaci, kdy jeho vztah k práci, nebo konkrétnímu dílu postupně, nebo zcela náhle umírá. Pokud při jakékoli činnosti nemáme cíl a plány k jeho dosažení, pak je prakticky jisté, že dříve, nebo trošku později takovou činnost opustíme. A to tím rychleji, čím méně cílů si při této činnosti stanovíme, nebo ještě lépe stanovujeme pravidelně. Tohle je prostě zákonitost, takto je člověk konstruován.

Žebříčky jsou u všech projektů berličkou k tomu, aby lidé měli možnost hmatatelného a objektivního srovnání a porovnání efektivnosti své činnosti s činností ostatních, nejlépe ostatních v úplném úhrnu. Pokud možno jednoduchým a lehce spočitatelným způsobem (tedy prioritně nikoli přes složité koeficienty a přepočty).

Takový žebříček zde je a tipl bych si, že lidé, kteří zde mají cíle a plány k nim, budou mít ve hře významněji vyšší životnost, než ti ostatní. A pokud si k dispozici vezmeme i malinko sofistikovanější zákonitosti, pak podle Paretova pravidla 80/20 je vysoce pravděpodobné, že 20% nejvýše postavených zde časem bude držet 80% bodů a zbylé body budou držet ostatní. Plně to pak bude souviset s cíli a plánováním. A dále je vysoce pravděpodobné, že nově příchozí bude demotivovat ve hře už jen absolutní rozdíl skóre mezi nimi a lídry světa. A tato skutečnost vede v důsledku k mnoha dalším potížím, které vedou už přímo k zániku života (nejdříve společenského, pak už i herního) na tomto světě, a to vcelku rychle, což může v důsledku demotivovat lidi v oblasti investic do hry.

Omlouvám se za tu přednášku (profesionální deformace), dokonce mi připadá logické, že dost drtivá většina lidí sem chodí jen tak klikat a "relaxovat", když je mnohem více zajímavé zde férově a pohodově soutěžit s desítkami tisíc dospělých lidí středního věku v perfektní společenské hře. A dokonalou nadstavbou je, když člověk soutěží se všemi bez pomoci ekonomického dopingu svého snažení, což je podobné výstupu do osmi tisíc bez kyslíku a je to prakticky o stejně intenzivní práci.

A na závěr už jen predikce k tomu, co může obrátit poměr "relax klikačů" (předem se omlouvám, opravdu nic osobního :)) k hráčům ve prospěch hráčů: PLNĚ PROFESIONÁLNÍ HRANÍ TÉTO PODOBNÝCH HER, kde bude účast podmíněna finanční investicí a výnos ze hry bude objektivně přímo úměrný hernímu uměním (též s vlivem intelektu)...

Já se vážně divím, že na platformě, jako je třeba FoE už dávno nevznikla PLNĚ PROFESIONÁLNÍ HRA, očekávám, že by to byl dokonalý přelom v internetovém herním světě. :)
 
Naposledy upraveno moderátorem:

DeletedUser180

Guest
Zrovna u sebe nějaký syndrom vyhoření teda nepozoruju.
A soutěžit z několika tisíci lidmi o virtuální vítězství, mi teda nepřipadá jako "životní" cíl který bych chtěl dosáhnout.

Nikomu neberu jeho radost z namalovaného poháru, nebo to že je v nějakých omalovánkách první, ale shazovat kvůli tomu lidi kteří takové cíle prostě nemají mi přijde dost drzé.
 

Frigg

Guest
@Mirael Archer vítej na fóru, nechceš se nám trochu představit? ;) Pokud se s námi chceš podělit o informace, jakou že to vlastně máš profesionální deformaci, co tě baví, zajímá... můžeš zde. :)
 

GoldAngelcz

Velmistr písma
Asi bych tomu nedával přehnanou důležitost a nesmyslný hledání "profesionálního" důvodu a pravděpodobností :D Věřím že spousta lidí si jde do her vyplnit jen prázdný čas. Nechtějí hru kde se bojuje a kde při nedostatku času je prakticky nemožný hrát a udržet se. Hry tohoto typu jsou prostě takové, že i když přijdeš 1x za 3 dny, tak tu to tvoje město bude stát a budeš moct pokračovat.

Dokonale očekávatelné odpovědi.
Očekávané, protože to je prostě pravda. Vlastně na tom není nic nepochopitelného :) Všichni mají plány. Například dostat se do další doby. Dohnat kamaráda. Dostavět div a já nevím co všechno může být... ale není pro ně priorita čas. Nemusí to mít už zítra. Stačí za týden, za měsíc... Nemají tu potřebu chvátat jako ty, já nebo podobní hráči a hnát se nahoru.

Edit: Ta deformace by mě také velmi zajímala teda :D
 

DeletedUser1532

Guest
Zvlášť tyhle typy her... soutěživí blázni jako my se ženou dopředu a zbytek lidí si prostě kliká z dlouhé chvíle nebo prostě pro zábavu a nikam se neženou :) Nemají nějaký ambice na přední příčky ani nechtějí trhat rekordy... Takže si prostě jedou "tu svou" na pohodičku :) Případně nějaké další důvody by se určitě našly, ale to je asi na dlouho...

Přesně tak to je, ale proč to tak je? Jev samotný vidíme na první pohled, aniž bychom ho nutně a složitě hledali, proč ale nenajít důvod toho, proč tolik lidí jen tak kliká bez herních ambicí? Přičemž nás zajímá nejvíce podstata tohoto stavu. A máme k dispozici velmi, velmi cenné údaje k věku a úrovni lidí, kteří sem chodí pravidelně.

Dokonce se domnívám, že to za malou časovou investici stojí. Nehledáme absolutní pravdu, ovšem velmi se obecné pravdě v této věci přiblížit bude velmi vypovídající nejen o vztahu lidí k této hře, k internetovému hraní obecně, ale ve skutečnosti i o vztahu k práci obecně.

A pokud nějaké závěry nakonec přeci jen vypadnou? S nimi přece budeme schopni pracovat nejen zde, ale i v osobním životě... :)
 
Naposledy upraveno moderátorem:

DeletedUser1532

Guest
Zrovna u sebe nějaký syndrom vyhoření teda nepozoruju.
A soutěžit z několika tisíci lidmi o virtuální vítězství, mi teda nepřipadá jako "životní" cíl který bych chtěl dosáhnout.

Nikomu neberu jeho radost z namalovaného poháru, nebo to že je v nějakých omalovánkách první, ale shazovat kvůli tomu lidi kteří takové cíle prostě nemají mi přijde dost drzé.

Bohužel si nerozumíme a hned na úvod bych Tě rád upozornil, že to co zde píšu já není a nebude osobní, ani k tomu nemířím, což bude patrně brzy hodně zřetelné.

Proto nechci ani osobní přístup od ostatních směrem k sobě, dobrá diskuze je vždy jen o tématu a nikdy není (a NESMÍ být) osobní, tohle si zapamatuj. Pokud začne být diskuze osobní, vždy je pak velmi rychle po ní... :)

P.S. A jen tak mimochodem, za namalovanými poháry je vždy stejně práce, jako za těmi skutečnými v reálu, obojí nám něco napovídají o nás samotných a na ty virtuální se aspoň nepráší a nezavazejí.
 

GoldAngelcz

Velmistr písma
Z toho, jestli sem chodí hráči pravidelně, moc cenných údajů nepoznáš. "Sledováním", pozorováním a komunikací s hráči už ano. Mám prolezlých spoustu her, potkal jsem spoustu lidí. Myslím že na nějakou diplomovou práci z psychologie by to bylo neskutečně moc materiálů :D Každopádně asi "nemůžeš" v tom všem hledat nějaký vyšší smysl a utápět se v takových teorií.

Přesně tak to je, ale proč to tak je? Jev samotný vodíme na první pohled, aniž bychom ho nutně a složitě hledali, proč ale nenajít důvod toho, proč tolik lidí jen tak kliká bez herních ambicí?
Budu se opakovat... Vyplnění času, zábava... Spousta lidí chodí do hry i pro jiné, osobnější, důvody. Hledají ve hrách něco, co nedostanou od reálného života... Přátele, kamarády a dokonce jsem viděl, že se našli i tací, co se spolu vzali a založili rodinu... Případně jen utíkají z reality do her, protože nemají život jaký chtějí nebo mají problémy od kterých si chtějí odpočinout. Těch důvodů je spousta.

Edit: Jinak tohle asi nepatří do tématu. Ačkoliv se diskuze rozjela, sem prostě nepatří :) Takže za mě bych tohle ukončil. Alespoň zde.
 

DeletedUser1532

Guest
Asi bych tomu nedával přehnanou důležitost a nesmyslný hledání "profesionálního" důvodu a pravděpodobností :D Věřím že spousta lidí si jde do her vyplnit jen prázdný čas. Nechtějí hru kde se bojuje a kde při nedostatku času je prakticky nemožný hrát a udržet se. Hry tohoto typu jsou prostě takové, že i když přijdeš 1x za 3 dny, tak tu to tvoje město bude stát a budeš moct pokračovat.


Očekávané, protože to je prostě pravda. Vlastně na tom není nic nepochopitelného :) Všichni mají plány. Například dostat se do další doby. Dohnat kamaráda. Dostavět div a já nevím co všechno může být... ale není pro ně priorita čas. Nemusí to mít už zítra. Stačí za týden, za měsíc... Nemají tu potřebu chvátat jako ty, já nebo podobní hráči a hnát se nahoru.

Edit: Ta deformace by mě také velmi zajímala teda :D

Rozumíme si a v podstatě je možné to shrnout tak, že ČAS je důležitým faktorem (to se shodneme) lidé nemají čas na to hrát aktivněji, ale čas na to "jen tak klikat v proudu" ještě mají (paradox, že jo?), cíle, jako je dohnat kamaráda, dostavět Div atd. budou stačit k jejich dlouhodobějšímu utrácení času na tomto serveru? Tohle si právě úplně nemyslím, ale je možné o tom diskutovat.

Proč nemají většinově lidé potřebu soutěžit, když už je účast stojí nemálo času, kolikrát i více, než ty soutěživější? :)
 

DeletedUser1532

Guest
Z toho, jestli sem chodí hráči pravidelně, moc cenných údajů nepoznáš. "Sledováním", pozorováním a komunikací s hráči už ano. Mám prolezlých spoustu her, potkal jsem spoustu lidí. Myslím že na nějakou diplomovou práci z psychologie by to bylo neskutečně moc materiálů :D Každopádně asi "nemůžeš" v tom všem hledat nějaký vyšší smysl a utápět se v takových teorií.


Budu se opakovat... Vyplnění času, zábava... Spousta lidí chodí do hry i pro jiné, osobnější, důvody. Hledají ve hrách něco, co nedostanou od reálného života... Přátele, kamarády a dokonce jsem viděl, že se našli i tací, co se spolu vzali a založili rodinu... Případně jen utíkají z reality do her, protože nemají život jaký chtějí nebo mají problémy od kterých si chtějí odpočinout. Těch důvodů je spousta.

Edit: Jinak tohle asi nepatří do tématu. Ačkoliv se diskuze rozjela, sem prostě nepatří :) Takže za mě bych tohle ukončil. Alespoň zde.

Děkuji, máme stejný názor na důsledek, příčinu ale necháme tedy spát a vrátíme téma kultuře. Ať se Ti daří.
 

GoldAngelcz

Velmistr písma
Takhle... oni asi mají snahu a možná i potřebu soutěžit. Chtějí být lepší, to asi ano. Říkají stejně jako my "sakra, ještě 100 bodíků a skočím toho nade mnou". Ale když neskočí, nevadí jim to. Přijmou to, mají důležitější věci než žít hrou nebo se zaměřovat na doslova bezvýznamný herní žebříček. A věnovat své úsilí a ten čas něčemu užitečnějšímu... koníčkům, kamarádům, rodině, práci. Nevím, já osobně v tom nevidím nic nesmyslného ani něco, co by potřebovalo nějakou rozsáhlou debatu :)
 

DeletedUser1532

Guest
Podle mě jsou kořeny "neambicióznosti" mnohem hlouběji a souvisí se spoustou dalších problematik. Jistě sis na všech svých poutích internetovým hraním všiml jistých zákonitostí v oblasti ambicí a všude a vždy je to stejné. Potom je to zákonitost. Jenže mě zajímá podstata této zákonitosti a v důsledku i skutečnost, zda je v zásadě logičtější si zde "klikat pro relax", nebo hru hrát. Co považuji za logičtější je patrné a přirovnal bych to ke stavbě domu. NIKDY není jedno, jak kvalitní a jak rychle bude dům postaven, dokonce ani v tom případě, když budeme posuzovat čas, náklady, technologické postupy, inveci atd., použitou při jeho stavbě.

Takhle... oni asi mají snahu a možná i potřebu soutěžit. Chtějí být lepší, to asi ano. Říkají stejně jako my "sakra, ještě 100 bodíků a skočím toho nade mnou". Ale když neskočí, nevadí jim to. Přijmou to, mají důležitější věci než žít hrou nebo se zaměřovat na doslova bezvýznamný herní žebříček. A věnovat své úsilí a ten čas něčemu užitečnějšímu... koníčkům, kamarádům, rodině, práci. Nevím, já osobně v tom nevidím nic nesmyslného ani něco, co by potřebovalo nějakou rozsáhlou debatu :)

Je to stejné, jako kdyby firmě, která buduje dům nevadilo, že nestíhá termín, dům je poněkud nachýlený chvíli vlevo a chvíli dozadu, přičemž pokud se nebude dařit ani zítra, nebo pozítří, není problém toho nechat, on to někdo dostaví.

Jak se někdo věnuje úkolům ve svém životě, když nestačí ani na výkonnostní úkol v internetové hře? Jaké s staví cíle a plány k nim v osobním životě, když si zřetelně neumí postavit cíl ani v internetové hře?

Řeknu Ti co si myslím. Všichni lidé zde (ve virtuálním světě obecně - herní svět i otevřené diskuze) jen zkouší a zase zkouší a znovu a znovu se jednoduše hodně přesně poznávají. Tohle každopádně. Jen cca 20% z nás ví proč zde je a proč hru hraje, ti ostatní to v nejlepším případě jen tuší, ale je to jedno, stejně toho při první sadě neúspěchů, potížích a případně i další těžší práci navíc nechají. Proč prohrávat i ve virtuálním světě (kde prohrávat nemusíme, pokud nechceme), stačí přeci výprasky v osobním životě (kde je snášet musíme).

Podle mě je to mnohem hlubší a zajímat se o to, jak je to hluboké a co všechno to spojuje stojí za to. Paralela mezi virtuálnem a reálem je dokonalou přímkou, chceš-li rovnoběžkou. Nezpochybnitelně, protože v reálu i zde jsme to pořád jen my, naše znalosti, zkušenosti, naše rozhodování.

Děkuji za diskuzi, je na Tobě dobře vidět, že jsi na internetu doma, umíš diskutovat a umíš přemýšlet. A vážím si Tě i pro herní schopnosti, které jsi zde dosud předvedl.

P.S. Nepotřebuješ se schovávat za tak notoricky četné úsloví všech herních serverů: "Jsem přeci jen rekreační a relaxační hráč, o výsledek mi vůbec nejde", kterým se automaticky sděluje: "ani netuším, proč zde vlastně jsem a tedy, jak dlouho zde vůbec ještě budu"...

Ergo: Většina neumí svoje ambice směrovat, nebo je objektivně nedokáže oproti opozici naplnit.

P.P.S. A čest výjimkám, těm skutečným relaxačním hráčům, kteří i život žijí jinak, než ostatní a umí kdykoli v životě včas a dokonale "přibrzdit až zastavit" bez vlivu na jejich psychiku. Údajně je jich téměř 8% z nás, což je podle mě úctyhodně mnoho. Pro tento typ lidí ale platí, že by se nikdy nezabývali činností, kde se zbytečně plýtvá časem, je jich zde proto maximálně jen pár desetin procenta a patří spíše k výkonnostní části hráčů...
 
Naposledy upraveno moderátorem:

Lukula

Velmistr písma
Myslím si, že se to až přehnaně řeší, nehledě na to, že dle mého názoru se nedá srovnávat realita s přístupem k této nebo jiné hře.
Hrajeme pro radost ze hry, ne proto, abychom byli nejlepší (my klikači), to ale neznamená, že v reálu jsme pohodáři, kteří jen proplouvají životem. Každý máme nějaký žebříček priorit. Zdraví, rodina, práce.... atd. až pak někde Elvenar. Někdo to může mít jinak nastavené.
Pokud v reálu přijdu o práci, mám problém, proto je to pro mě důležité si ji udržet a vím proč dělám vše pro to, abych byl nepostradatelný. Pokud z nějakého důvodu přestanu hrát hru, nestane se nic. Je to "jen zábava".
Věřím, že realita vždy vyhrává, hra by měla být vždy především pro radost ze hry samotné. Od soutěžení jsou tu "profesionální hry" pro ty, kteří touto cestou jít chtějí.
Znám spoustu hráčů WoW, kterým tato hra zničila reálný život. Proč? Chtěli být nejlepší. A najednou v životě neznamenají nic.
Ale možná jsem jen nepochopil, co tím vším básník měl na mysli...
Jak už jsem ale řekl, zastávám pravidlo, které mám ostatně v podpisu a to myslím hovoří za vše.;)
 

DeletedUser180

Guest
Je to stejné, jako kdyby firmě, která buduje dům nevadilo, že nestíhá termín, dům je poněkud nachýlený chvíli vlevo a chvíli dozadu, přičemž pokud se nebude dařit ani zítra, nebo pozítří, není problém toho nechat, on to někdo dostaví.

Napřed jsem reagovat nechtěl, protože se evidentně neshodnem, ale tohle už malinko přeháníš ne ?
Pokud někdo takto argumentuje, nemůžu ho nikdy brát jako vážného soupeře v jakékoliv debatě.

A čest výjimkám, těm skutečným relaxačním hráčům, kteří i život žijí jinak, než ostatní a umí kdykoli v životě včas a dokonale "přibrzdit až zastavit" bez vlivu na jejich psychiku. Údajně je jich téměř 8% z nás, což je podle mě úctyhodně mnoho. Pro tento typ lidí ale platí, že by se nikdy nezabývali činností, kde se zbytečně plýtvá časem, je jich zde proto maximálně jen pár desetin procenta a patří k výkonnostní části hráčů...

Jsem hrdý že patřím do této skupiny "osmiprocentních"
Ať už tomu chceš věřit nebo ne, tak hra jako taková je pro mě osobně až někde na posledním místě a když mám tu možnost, tak než abych seděl doma u PC, tak raději vezmu psa a 3 hodiny se toulám po okolí.
Jakákoliv činnost - ať už pracovní nebo soukromá - mi nijak neovlivňuje psychiku a jsem pořád pevně svázaný z realitou a dokážu s klidným srdcem přijmout že v nějakém herním žebříčku "TOP 100" vůbec nefiguruju.

Více se k tomu už asi vyjadřovat nebudu, protože je evidentní že to stejně nedokážeš pochopit.
 

DeletedUser1532

Guest
Jsem hrdý že patřím do této skupiny "osmiprocentních"
Ať už tomu chceš věřit nebo ne, tak hra jako taková je pro mě osobně až někde na posledním místě a když mám tu možnost, tak než abych seděl doma u PC, tak raději vezmu psa a 3 hodiny se toulám po okolí.
Jakákoliv činnost - ať už pracovní nebo soukromá - mi nijak neovlivňuje psychiku a jsem pořád pevně svázaný z realitou a dokážu s klidným srdcem přijmout že v nějakém herním žebříčku "TOP 100" vůbec nefiguruju.

Více se k tomu už asi vyjadřovat nebudu, protože je evidentní že to stejně nedokážeš pochopit.[/QUOTE]

-----------------------------------------------

Nedebatuji, zásadně diskutuji a to je rozdíl.

Věřím tomu, že pro mnohé lidi (připouštím, že i pro Tebe) je tato hra až někde na posledním místě. Průběžné výsledky to nakonec dokladují.
Nevěřím tomu, že by rozumný člověk nechtěl za investovaný čas do jakékoli činnosti dostat i odměnu (kdyby jen nějakou odpověď k efektivnosti svého počínání). Nedávalo by to v naší kultuře smysl.

To, že se s někým neshodneme neznamená, že bychom spolu nemohli diskutovat. Diskuze není o soupeření, diskuze je o hledání.

Jakékoli popírání smyslu konkrétního díla, na němž pracujeme, souvisí s popíráním sebe sama.

Ostatní tvrzení nemá smysl komentovat, protože s ohledem na předmět diskuze ani nemělo smysl je psát...

Děkuji za Tvé názory, měj se fajn.
 
Naposledy upraveno moderátorem:
Nahoru