• Ahoj návštěvníku! Jsi tu nový?
    Na fóru si nejprve musíš založit účet, aby ses mohl zapojovat do různých diskuzí nebo vytvářet svá vlastní témata. Registraci, která ti zabere jenom pár sekund, provedeš ZDE!

Recenze Vlník

Vlnik

Guest
Na Elvenar jsem narazil ještě na anglické verzi. Na první pohled mi to přišlo jen jako kopie Forge of Empires, ale graficky mě hra docela zaujala, takže když se objevila česká verze, neváhal jsem ani.... asi hodinu.

Po nějaké době hraní musím přiznat, že to až taková kopie FoE není a není to ani kopie jiných her, které znám. Elvenar je hra alespoň v některých ohledech překvapivě originální. Asi největším, i když z počátku trochu nemilým překvapením, je zvětšování budov v průběhu vylepšování. Je to konečně způsob vylepšování, který dává smysl. Přecijen nemůžete dosáhnout šílených zvýšení výroby jen novou střechou nebo úplně beze změny budovy, jak se nám některé hry snaží tvrdit.

Trochu více bych zde rozvedl boj o relikvie. V prvé řadě se mi líbí současný systém získávání bonusů právě přes relikvie. Má jen jeden velký nedostatek v automatickém přiřazení, kdy je potom některého zboží na serveru velký přebytek a jiné se zase pomalu nedá sehnat. Také je tu trochu nedořešené využití relikvií, které vám prostě jen někde leží a nikdy nebudete mít možnost z nich získat bonus. Ale hra je na začátku vývoje a tak věřím, že se tento problém jednou podaří vyřešit.
Jednotky jsou alespoň u elfí rasy vymyšlené velmi dobře. Z počátku jsem se obával, že s vyzkoumáním nových jednotek ty původní upadnou v zapomnění jako naprosto zbytečné, ale nestalo se. Původní jednotky pořád mají své výhody, díky kterým se stále v některých bojích hodí.
Co je ale trochu nedořešené je složení armád v provinciích, kdy např. křišťálovou provincii vybojujete celou se ztrátou pár lesních duchů, ale boje třeba v hedvábných provinciích jsou vyloženě sebevražedné.

Velkým a celkem nepochopitelným, protože zrovna tady se zkopírování existujícího systému z FoE vyloženě nabízí, problémem je sousedská výpomoc. Je to sice výhodné pro oba hráče a je to i jistá odměna za postup na mapě (více sousedů-více odměn), ale je bohužel poměrně náročné jak časově, tak systémově. Motivovat celý spolek bez pádu flash playeru je prakticky zázrak a to vás ještě čeká hromada sousedů k tomu. Nicméně musím ocenit možnost další motivace už za 23 hodin, nikoliv 24, což nám časovou náročnost alespoň trochu kompenzuje.

A závěrem asi největší problém hry jsou úkoly. Ty normální mají občas poněkud nevhodné pořadí, kdy než splníte aktuální úkol, máte už dávno splněných dalších 10 za ním. Ale to je ten menší problém, ten větší jsou opakující se úkoly. Jejich problém spočívá v tom, že vám dokáží zajistit neomezený přísun mincí i surovin, čímž značně upadá význam kultury a základních výrobních budov (i když obytným alespoň zůstává obyvatelstvo)

Celkově bych řekl, že se budoucnost hry pohybuje na úzké hranici mezi výbornou fantasy strategií a další bezvýznamnou klikačkou s celkem slušnou grafikou. Uvidíme, kam to vývojáři dotáhnou.

Tolik ode mě vše. Snad jsem to nevzal až moc kriticky :D
 

DeletedUser189

Guest
Tvá recenze vystihuje opravdu vše. Grafika mi příjde velice podobná jako u hry Big Farm, možná se jedná i o stejného tvůrce, ta hra se v průběhu velice dobře zdokonalovala, takže věřím, že to bude i zde. Souhlasím s plněním úkolů, které přichází v divném až nesmyslném pořadí a zvětšování budov mě také zaskočilo, když jsem si krásně uspořádala cesty a domy a najednou vše přestavět. Odměny za splněné úkoly mi zatím nepřipadají neúměrné, sice někdy mám pocit, že jsem zavalená zlaťáky, ale najednou je nemám :D a tak je to i s materiálem. Z relikvií jsou sice nějaké bonusy na výrobu, ale je pravda, že je škoda, aby jen tak ležely. Napsal si to dobře :D Iveta
 

Vlnik

Guest
možná se jedná i o stejného tvůrce
No rozhodně se nejedná o stejnou firmu, ale kdo ví, jestli na to nevzali nějaké přeběhlíky z GGS :D
Jinak mě celkem překvapilo kolik lidí už zareagovalo, ať už příspěvkem, nebo jen poděkování. Většinou se delší texty setkávají spíš s "tak tohle číst nebudu" :D
 
Nahoru