• Ahoj návštěvníku! Jsi tu nový?
    Na fóru si nejprve musíš založit účet, aby ses mohl zapojovat do různých diskuzí nebo vytvářet svá vlastní témata. Registraci, která ti zabere jenom pár sekund, provedeš ZDE!

Sindri

Stav
Uzavřeno pro další odpovědi.

Embla

Hlavní moderátor fóra
Elvenar tým
Osobnost Elvenaru.
Pokud je někdo velká osobnost Elvenaru, rozhodně je to bývalý člen týmu Sindri. Přijal jako první moje pozvání a vy si můžete přečíst vše, o čem jsme si povídali.

elf_male_3.jpg


Děkuji ti, že jsi souhlasil s rozhovorem, bude mi ctí zpovídat zrovna tebe. Můžeme se na to vrhnout?
Můžeme, křesťan sice nejsem. Proti zpovědím však nic nemám.

1. Jakým způsobem ses dostal k Elvenaru a do týmu?
Dá se říci, že mám velkou vášeň ohledně všeho, co se InnoGames týká. Sleduji veškeré dění. Samozřejmě mi tím pádem neuniknou ani takové novinky, jako otevírání nových her. K Elvenaru jsem se poprvé dostal až v jeho open-beta verzi. Dál už to bylo jenom o tom, že jsem každý den zkoušel adresu cz.forum.elvenar.com. Jednou to klaplo a hra byla otevřená. Na nic jsem nečekal, registroval se do hry, registroval se na fórum a nějakých pár dní se nic nedělo. Poté jsem se však rozhodl soukromou zprávou postěžovat Forsetimu, řeč se rozvinula a my jsme o sobě navzájem zjistili, kdo jsme. Již dříve jsme spolupracovali, neb pro ani jednoho z nás nebyl Elvenar první hrou po pracovní stránce. Forseti v tu chvíli zrovna potřeboval někoho do moderátorského týmu, tento post mi tedy nabídl. Byl jsem velmi na rozpacích, zda do toho mám jít. Nakonec jsem to ve slabé chvilce akceptoval, ještě že mají rozum alespoň ty mé slabé chvilky. Rozhodnutí totiž ani dnes nelituji, byť jeho členem již nejsem.

2. Co všechno bylo náplní tvé práce?
Zpočátku jsem měl být takový klasický moderátor fóra. Tedy vytvářet diskuze, aktivně se jich účastnit a dohlížet na jejich další směr, tedy dodržovat pravidla fóra. Postupně však můj zájem o Elvenar po stránce hráče upadal a zjišťoval jsem, že zapojovat se do diskuzí, ke kterým toho nemám až tolik co říci, je obtížné. Nemyslím si ale, že bych ztrácel na hodnotě. V té době jsem se naplno věnoval překládání valné většiny oznámení o aktualizacích, novinkách ve hře aj. Tato práce mi zůstala až do konce. Kromě toho jsem si tuto práci, sem tam vlastní iniciativou, zpestřil i přípravou soutěžních témat - tedy hlasování, vyhlášení výsledků a výjimečně i samotného zadání nějaké soutěže. Hlídání dodržování pravidel fóra mi ovšem zůstalo. V posledních fázích jsem možná byl pro hráče taková šedá eminence, která něco oznámí, někomu něco zedituje a dál ani vidu, ani slechu.

3. Zajímá tě překládání i v reálném životě? Máš angličtinu v oblibě?
Takto, jsou momenty, kdy bych si dovedl představit, že bych se tím živil, faktem ale je, že jsem své překladatelské schopnosti za hranicemi InnoGames nikdy nepředváděl (těžko říci, jestli jsou vůbec zpeněžitelné). Jaksi úplně nebyla možnost si to zkusit. Neříkám, že nevím, kde se po nabídce zakázek poohlížet, ale připadá mi to nad rámec toho, co bych dovedl jakž takž kvalitně přeložit. Dále si také nejsem úplně jist, zda by mi vyhovovalo překládat úplně o všem, co by se zrovna naskytlo. Danému tématu potřebuji alespoň trochu rozumět, navíc je nutné vědět účel, pro jaký onen text bude sloužit, aby se to tomu mohlo přizpůsobit.

Byť k angličtině nijak zvláštní vztah nemám, natož že bych ji měl v oblibě. Musím uznat, že je sama o sobě velmi zajímavý jazyk. A hlavně velmi pružný a flexibilní, což je na něm, podle mého názoru, pro překladatele to nejtěžší. Rozumí mu kde kdo, ale kloudně sestavit přeloženou větu zvládne už méně lidí, i u mě to bylo ze začátku divoké. Některá slovní spojení jsou tak stručná, že s doslovným překladem opravdu nepochodíš. Někdy si říkám, zda není důležitější umět více ten jazyk, do kterého překládáš, než ze kterého.

4. Můžu se tedy zeptat, proč si odešel?
V prvé řadě šlo o nedostatek času, a s tím spojeným tlakem v reálném životě. S takovou kombinací jsem mnohdy značně nervní, byl bych tedy více ke škodě jak k užitku. Z nouze tolerovaný, řekněme. Dalším faktem, který mi pomohl se takto rozhodnout, byl ten, že k Elvenaru jako k takovému vztah nemám. Poslední, dejme tomu 3 měsíce, jsem svou aktivitu opravdu tahal z paty. Šlo v tomto směru o dodržení vlastních principů. Sám jsem v minulosti nejednomu člověku vytýkal, proč neodejde, pokud ho to nebaví, má k tomu možná až odpor, věnuje se tomu pouze z rutiny a jeho časové možnosti také nejsou bůhví jaké. Pakliže něco takového částečně vystihovalo i můj případ, byla by hloupost se k tomu najednou stavět jinak a pouze zbytečně zahřívat židli, když šanci mohou dostat jiní. Tací, kteří budou mou práci odvádět stejně dobře, bude je bavit a budou mít na ni čas.

5. Věnuješ se hře i dál, myslím teď jako hráč?
Ano i ne. Občas se k ní vrátím, ale pouze nakrátko. Elvenar není ten typ hry, u které bych byl schopen dlouhodobě vydržet.

6. Přiznal si, že Elvenar není typ hry, u které bys dlouhodobě vydržel. Máš tedy raději bojové?
Jednoznačně, konkrétně strategické, akční mě moc nebaví. Z prohlížečových her jsem dlouhé roky věnoval Grepolisu. Nyní to bude vypadat trochu jako reklama, protože prohlížečové hry konkurence podobného zaměření mě nijak zvlášť nezaujaly, takže protipól ke jmenování není. Z klasických počítačových her jsem stále nadšenec do série Total War, byť poslední počiny nepovažuji za zrovna zdařilé, ale těm starým to na hratelnosti nic nevezme. Hřích by byl také nezmínit Warcraft či bitvu o Středozem. Bylo by jich daleko více, tyto jsou pro mne nejvýznamnější.
 

Embla

Hlavní moderátor fóra
Elvenar tým
elf_male_3.jpg


7. Zajímá mě, když máš raději bojovky, co v reálném životě bojové sporty?
Sport a já jsme obecně odvěcí nepřátelé, vyjma běhu. Nejsem na sport ani trochu talentovaný a pouze ho sledovat mi nic neříká. Připadá mi to nudné. Možná od toho podvědomě očekávám víc, na čemž by něco mohlo být. Dívat se kupříkladu na normální boxerský zápas, začnu se u toho klidně učit plést svetr. Když jsem se ale díval na zápasy v Rockym, ten požitek z toho byl někde úplně jinde.

8. Co považuješ za přínos hry a naopak její slabou stránku?
Za jednoznačný přínos považuji bojový systém, který je na poli prohlížečových her unikátní. Samozřejmě hráči, kteří jsou co do počtu provincií dál, než by měli být, mě za něco takového rádi mít moc nebudou, ale zohledňuji to nyní spíše z povrchu, který není jenom o tom, že se pustíš do boje, něco se ti na základě něčeho odečte a hotovo, ale máš možnost o výsledku sama promluvit. Podle mne je to na této hře to nejatraktivnější a je škoda, že je zde boj „upozaděný“, byť by měl mít stejnou váhu jako vyjednávání. Jsem rád, že i když hráč více razí svou cestu za úspěchem perem než mečem, stále je nucen k nějakému vojenskému rozvoji. Boj je to jediné, čím Elvenar může pohltit a je super mít tu možnost kdykoli vlítnout do víru bitvy, ač třeba jinak preferuji diplomacii.

Tím se dostávám ke slabým stránkám hry. Pokud si chci hrát, chci mít s čím. V Elvenaru jsem tuto možnost nikdy příliš neviděl. Není v něm nic, co by mě vtáhlo, když už si ho zapnu. Mohu pouze dokolečka zadávat výrobu zásob a zboží, ale co dál? Rád jsem činný nepřetržitě. A v pozdějších fázích se propast mezi časem, který lze odehrát a který je nutno strávit čekáním, prohlubuje. Je to škoda, podle mě si takovým způsobem ke hře vybuduje vztah jen málokdo. Sám jsem tomu koneckonců učebnicovým příkladem.

9. Považuješ za přínos nový bojový systém, fandíš tedy turnajům i poslední změně turnajů ve společenství?
Rozhodně. Společenstvím tato změna dala nový rozměr. Dříve to bylo pouze o tom mít o 24 lidí více na motivaci a obchod. Prakticky se tak vedení nemuselo starat o to, jaké to společenství chce mít a jakým stylem ho povede. Nyní se musí rozhodnout, do jaké míry budou lpět na účasti a aktivitě v turnajích a dle toho orientovat i nábor nových členů. Není to už jenom o přežívání 25 lidí na jedné hromadě, kdy ten nejmíň aktivní je při nejbližší příležitosti nahrazen. Doufám, že přijdou další funkce, díky kterým by se společenství od tohohle fungování vzdálila ještě více.


10. Máš nějakou oblíbenou rasu? A co říkáš na příchod draků a čarodějů?
Co se těch hlavních týká, zbožňuji elfy. Vybral jsem si je podle jejich svěžího grafického ztvárnění. Středověkého stylu jsem už přesycený. A spřátelené rasy? Nikdy jsem se k žádné nedostal. Na základě toho, co jsem o jednotlivých rasách slyšel, viděl, četl a také opět té grafiky, bych volil lesní elfy a v těsném závěsu trpaslíky. Na příchod draků a čarodějů mohu říci jediné. Kdy už ten příval imigrantů konečně skončí? Pevně věřím, že nehodlají kapitoly přidávat donekonečna. Když se podívám, do jakého přepláceného stavu to došlo u Forge of Empires, vybavím si hlášku z Pelíšků, aneb soudruzi z NDR někde udělali chybu.

11. Na fóru se objevuje spousta negativních příspěvků kvůli chybám přicházejícími s aktualizacemi. Máš asi zkušenost i z jiných her, myslíš, že je to jen tím, že je hra nová?
Je to tím, že je v neustálém vývoji, což znamená, že nová vlastně nepřestane být nikdy. Oproti konkurenci je to celkem nezvyklý jev, protože po těch přibližně dvou letech se to často ustálí a k zásadnějším změnám obsahu nedochází až do chvíle, kdy počet hráčů nezačne prudce klesat. U InnoGames se nic takového čekat nedá, snad krom výjimky The West.

12. Zajímalo by mě, co rád děláš ve svém volném čase?
Někdy s někým vyjdu ven, někdy hraji všemožné hry. V létě jsem pro radost cvičil a běhal. Ono většinu volného času mi brala právě práce pro Inno. Najít si větší zalíbení v nějaké konkrétní aktivitě jsem ještě nestačil. Přistupuji momentálně k volnému času tak, že hledám, čím ho vyplnit, než že bych si řekl „Hurá, mám čas na to dělat to a to!“ Do budoucna bych to měl změnit, já vím.

13. O běhu už ses zmínil, zúčastnil by ses nějakého maratonu?
Určitě ne, jsem astmatik a do aktivního běžce mám také daleko. Tudíž opravdu nic pro mě.

14. A co máš rád za filmy? A jakou hudbu posloucháš?
Film v zásadě zvládnu zhlédnout téměř jakýkoli, zejména pokud se koukám s někým, a nenudím se u toho. Nejvíce holduji historickým a válečným filmům (Trója atp.), ať jde o jakékoli období dějin. V druhé řadě preferuji thrillery, ideálně s mnoha nečekanými zvraty a otevřeným koncem. Každopádně miluji trilogii Pána prstenů, ale to je kapitolou samo o sobě. Občas si na YouTube pustím zvlášť některé scény a jako celek jsem to viděl řekněme 15x. Co ale na druhou stranu nemusím, jsou veškeré filmy zaměřené na sci-fi anebo zombie-apokalypsu. Dějově mě většinou iritují.

Hudba… u ní to bude zajímavé, protože jsem kovaný metalista. Metal je sám o sobě velmi obsáhlý a rozmanitý žánr, byť díky určitým předsudkům má veřejně vizitku jakou má, přitom je to jen jedna ze sta jeho tváří. Osobně jsem zakotvil u jeho dle mého názoru melodičtějších, ale stále „tvrdších“ pod žánru, tedy melodic death, black, folk či případně kombinace jmenovaných. Při nalezení těch správných kapel člověk zjistí, že ta hudba není kravál. Je propracovaná, sama o sobě leckdy jakoby vypráví text. A úplně tip top je, pokud k tomu daná kapela spolupracuje s operním sborem nebo orchestrem! Jako v každém jiném žánru se najdou krom mistrů i břídilové. Možná právě díky těmto skupinám, kdy jejich členové se sami domnívají, že metal je o největším rámusu a řevu. Tento žánr je tak moc opředen špatnými předsudky, které z něho dělají jedinou hudbu, jež není poslouchatelná pro všechny. Škoda, že v tomto se s mnoho lidmi neshodnu, hlavně se slečnami.

15. Poslední otázka. Jak by sis představoval další vývoj této hry. Přál by sis něco, co tu ještě není?
Těžko říci. Možná sérii určitých denních úkolů, kterých by bylo denně třeba 10. Také by nebyly od věci události na jiné než úkolové bázi, kupříkladu během hraní (sběr výroby, vyjednávání, bojování) získávat něco, např. nějaké jednotky a s nimi vstupovat na různá bojiště, která v případě vítězství vyhodí předem určenou odměnu. Pokud ale můžu říct i obecně, přál bych si více kolektivně hratelných funkcí. Nemám konkrétní představu, ale rozhodně by něco takového hře prospělo. Účast v celé sociální stránce hry je v tuto chvíli podle mě dobrovolná, a to si nemyslím, že je u MMO hry dobře. Lidi jsou to, co hráče u hry po delší době drží, jenže pokud nemá zájem o pokec s ostatními o ničem. Je o tohle obrán.

Ráda bych ti poděkovala za tvůj čas a rozhovor. Chtěl bys vzkázat něco hráčům a fanouškům Elvenaru?

Také děkuji a cením si toho, že si na mě ještě někdo vzpomněl.
Svůj vzkaz bych adresoval asi na nejpalčivější problém. Hráč a vývojář jsou jako muž a žena. Mají-li spolu vyjít a rozumět si, je potřeba vzájemná snaha o pochopení toho druhého, ať jde o jeho přání, potřeby či rozhodnutí. Píšete-li konstruktivní zpětnou vazbu, zkuste to do svých úvah promítnout. Na psaní kritiky jiného druhu se vykašlete, berete tím prostor a váhu opravdu věcným názorům.


Případnou diskuzi můžete rozvinout zde.
 
Stav
Uzavřeno pro další odpovědi.
Nahoru