• Ahoj návštěvníku! Jsi tu nový?
    Na fóru si nejprve musíš založit účet, aby ses mohl zapojovat do různých diskuzí nebo vytvářet svá vlastní témata. Registraci, která ti zabere jenom pár sekund, provedeš ZDE!

Recenze DuckToy

DeletedUser122

Guest
Zhruba před půl rokem jsem se přes kamarádku dostal k Forge of Empires a hra mě okamžitě zaujala. Po nějaké době jsem v hlavičce pro přihlašování narazil na odkaz na Elvenar. Doufal jsem, že hra bude v podobném duchu, jen ve světě fantasy. Hry jsou projektované ve stejném duchu, dovolím si proto svoji recenzi pojmout ve formě srovnání obou her. Dlouhou dobu jsem registraci odkládal, avšak nakonec jsem se odhodlal přihlásit se. První dojmy byly celkem smíšené, nějaký rozdíl oproti FoE jsem příliš neviděl a taky mě trochu zklamalo, že ve hře jsou jen dvě rasy - elfové a lidé, v první chvíli jsem si dokonce myslel, že hraji kopii FoE, pouze s jinou grafikou.

Několik dní jsem proto váhal, jestli tuto hru má smysl hrát nebo ne, ale jakmile jsem zjistil, že hra je stále ještě ve vývoji a že jsem jeden z prvních hráčů, kteří se na českém serveru registrovali, rozhodl jsem se vyčkat a sledovat, jakým směrem se hra bude vyvíjet.

Po chvíli hraní jsem narazil na první zásadní rozdíl oproti FoE, a tím je upgrade budov. Musím říct, že upgrady byly naprosto geniálním nápadem, navíc se budovy s rostoucími úrovněmi zvětšují co do rozměrů a tím pro mě osobně výzva budování města v optimalizovaném rozmístění dostává nový nádech, člověk u rozvoje města musí ještě více přemýšlet.

Další odlišností oproti FoE je kultura, Elvenar má více stupňů, což je, myslím si, na jednu stranu zajímavější, na druhou stranu zobrazování hodnot kultury je v současné verzi naprosto chaotické a nepřehledné. Navíc člověk ani dopředu neví, jak budou na kulturu náročné další upgrady a tím se stává naprosto nemožné nějaké dlouhodobé plánování stavby kulturních budov. V tomto směru má Elvenar zatím velké nedostatky, ale naprosto chápu, že ne všechno je hned dokonalé.

Ve FoE je hlavní dějový příběh, který úzce souvisí s mapou a spousta úkolů je potřeba vykonat v ní. Zde jsou pouze nekonkrétní úkoly spočívající v zabrání libovolného území nebo zisku relikvií a nějaký dějový příběh mi tu chybí. Na druhou stranu je velice zajímavé narážet na sousedy v mapě a postupně tím získávat další a další sousedy, s kterými mohu obchodovat.

Co se týká výzkumu, FoE je propracovanější, souběžně tam jde více větví výzkumu a spousta výzkumů (např. některé na výrobu surovin) tam není potřeba dokončovat, tady pokud nedokončím výzkum, většinou nemohu postoupit dál, což je celkem škoda, navíc mi tu chybí taková ta volnost výběru toho, co budu zkoumat, většinou bez jednoho výzkumu nedám druhý.

Společenství jsou zatím čerstvě vytvořená a nemají jiný než obchodní význam, takže je zatím nebudu hodnotit, uvidíme, jakým směrem se dále budou vyvíjet. Trochu mi tu zatím chybí možnost přidání přátel.

Hru bych zatím hodnotil celkem kladně, jak jsem psal ve svých předešlých dojmech, čekal jsem od ní sice trochu více, ale je to jen začátek, nechme se překvapit. Elvenar je rozhodně hratelný a doposud vyvážený po všech stránkách (výzkum/mince/zásoby/suroviny/průzkum).
 
Nahoru