• Ahoj návštěvníku! Jsi tu nový?
    Na fóru si nejprve musíš založit účet, aby ses mohl zapojovat do různých diskuzí nebo vytvářet svá vlastní témata. Registraci, která ti zabere jenom pár sekund, provedeš ZDE!

Příběh Makropulos

DeletedUser238

Guest
Elf sám šel v les, byl plný sil. Pak však zvad, tak v mech sed, by spal. Ork šel kol na sraz a Elf řekl: „Zdar!“ Ork nic. „Mluv“, děl elf, „už víš jak?“ „Nnnn“, na to Ork a dál mlčel. Elf vstal, cos mu dal a řek: „A, e, i, o, u, y“. Ork tu věc od něj vzal, byl to list, a že h, ch, k, r, d, t, n . . . a tak dál už znal, četl:

„Já jsem Ork a ty jsi Elf, tam je Lid. Tam je i dům. A to zde je les, v něm strom, mech, hřib, včel roj, had, pták, zvěř i hmyz. Hle tok, pár skal, sto cest a moc měst kol hor. Je tu tma i jas, den i noc, pláč i smích, déšť i sníh a snad i čas. Jsi mlád či stár, jsi zdráv, či máš bol. Je tu klid i boj, cit i zlo, je tu hlad i plný stůl a to je svět...“ Tak Ork četl dál a dál, až pak sám děl: „A kde je smrad a trus?“ a Elf řek: „Už je to pryč, Bůh měj můj dík!“.

A TAK ORK UŽ ZNÁ UM, JAK ŘÍCT ZDAR A ČAU, JÁ, TY A ON A PLNO SLOV A VÍ, JAK U NÁS ŽÍT
 
Nahoru