• Ahoj návštěvníku! Jsi tu nový?
    Na fóru si nejprve musíš založit účet, aby ses mohl zapojovat do různých diskuzí nebo vytvářet svá vlastní témata. Registraci, která ti zabere jenom pár sekund, provedeš ZDE!

Hra - Kdy a co se stalo?

Sindri

Guest
Na návrh @Batulka zakládáme novou fórovou hru... tentokrát nebudeme k rokům přiřazovat události, ale naopak! K popisům událostí budeme hádat rok, kdy se udály, a jejich název!

Kdo uhodne předchozí hádanku (uhodne rok + název události), může dávat další... nicméně prosím, nekopírujte popis události např. z wiki nebo jiných net zdrojů. Pokud si chcete pomoct internetem, přepište to svým slovem!

A dovolím si začít.:rolleyes:

Šlo o jednu z (námořních) bitev během války o nezávislost amerických kolonií. Udála se v jedné zátoce v podzimních dnech... byla zde francouzským loďstvem poražena britská flotila. Zátoka patří pod správu Pensylvánie, New Jersey, Virgínie a několika další států.
 

DeletedUser98

Guest
:oops::oops::oops:

pouze hádám

rok 1781 - říjen - Charleston?


Jinak děkuji za tuto hru, ráda hledám, čtu a učím se :oops::oops::oops:
 

Sindri

Guest
Noo, rok je to správný, nicméně šlo o námořní bitvu na jiném místě. Francouzským vítězstvím se podařilo znemožnit dodávky zásob Britům v Yorktownu.
 

graywolff

Guest
No tak už asi vím, jak se cítí Američané, když se učí o historii Evropy ;)
Chvilku mi to hledání trvalo a jen díky letopočtu od Batulky to nebylo ještě horší.
Domnívám se, že šlo o bitvu u zátoky Chesapeake, kterou svedli britský admirál sir Graves s francouzským protějškem Paulem. Na Wiki se o tom píše bohatě, ovšem pouze na té anglické. Jo a bylo to 5. září 1781.
 

Sindri

Guest
Jelikož graywolff již den a půl novou hádanku nedal, právo ji položit nyní má kdokoli z kolemjdoucích... ehh, kolemčtoucích. ;) Ať nám to tu nevázne. :)
 

DeletedUser98

Guest
Tak já to zkusím:
bylo, nebylo, vlastně bylo. Na jednom návrší se utkali začátkem léta ozbrojené síly husitských svazů s početně silnější armádou
římskoněmeckých žoldnéřů. Vítězství umožnilo husitům ovládnout obléhané město, ale současně si otevřeli cestu ke vpádům do Saska, Durynska a Horní Lužice. Na českém území to bylo naposled, kdy těžká jízda napadla vozovou hradbu čelním útokem, neboť v dalších letech se již zahraniční nepřítel pokoušel přizpůsobit novému pojetí válečnictví za použití vlastní vozové formace.
 

DeletedUser98

Guest
Ano, souhlasí, škoda, že tu není tleskací smajlík :D:D

V Předlicích jsem do svých 14 bydlela a na Běhání jsme chodívali celá rodina na velkolepé oslavy a my jako děti jsme si to hodně užívaly.
 

CherryFlower

Guest
Dne 2/6 o Boží Tělo byl poslední déšť, po kterém následovalo pak sucho a pěkně až do 2. září. Sucho v srpnu bylo takové, že nejstarší lidé nebyli toho pamětníky. Vedra ve dne v noci dosahovala až +40 stupňů Réaumura. Půda byla roztrhána, vše se rozesychalo. Vozy, nářadí, krovy na střechách. Téměř ve všech kostelích varhany vypověděly službu následkem rozeschnutí. V mnohých obcích byla nouze o vodu a musela se z dálky dovážet. Řeky vyschly, plavba na Labi úplně přestala. Sklízelo se stále bez strachu před deštěm. Co bylo jeden den posekáno bylo druhý den na prach suché.

Je to zápis z obecní kroniky obce Smolnice, ale vzhledem k tomu, že kronikář rozšířil své informace i na širší okolí, mělo by to jít uhádnout... ještě doplním, že v tom roce na Hladový kámen v Labi u Děčína přibyl nápis "Spatříš-li mne, plač".
A doplňující otázka... kolik to vlastně naměřili stupňů Celsia? ;)

Ano, souhlasí, škoda, že tu není tleskací smajlík :D:D

V Předlicích jsem do svých 14 bydlela a na Běhání jsme chodívali celá rodina na velkolepé oslavy a my jako děti jsme si to hodně užívaly.
Jj, jsem z téhož kraje, jen o kousek dál na západ, z Ústí je přítel :)
 
Naposledy upraveno moderátorem:

CherryFlower

Guest
Šikula, stupně jsou správně :) , ale rok je o něco později... z roku 1616 pochází ten nejstarší zápis. "Spatříš-li mne, plač" je z doby o pár století mladší.
 

CherryFlower

Guest
Nápověda... zkuste si vygooglit ten nápis ... a pořádně číst :)
 

DeletedUser98

Guest
Moc se omlouvám, ale nestíhám, mám tu poklad - 5ti letého vnuka, který si mne zamluvil jen pro sebe a tak musím poslouchat :p:po_O uznávám, že si to užívám.
Nechávám ať klidně někdo zadá za mne, děkuji :)
 

DeletedUser98

Guest
Tak tedy dobře, budu se snažit, škoda, že nás sem nechodí více :(

Nebývale krutý hledaný den na začátku léta hledaného roku byl koncem událostí, které trvaly dva a půl roku. Začal v pět hodin ráno na známém místě, vyhledávaným v dnešní době nejen turisty, ale i domácími. Něco končilo, jiné začínalo. Jeden velmi známý - ve své době vyvržený člověk společnosti - zde konal svou práci. Udělal spoustu lidí nešťastnými, jiní žili zbytek života v bídných poměrech doma nebo v exilu. Tato událost se týká horních vrstev té, oné doby.

P.S. snad jsem to moc nezkomolila, ale těžko se píše o něčem známém bez použití skutečností.
 
Nahoru