• Ahoj návštěvníku! Jsi tu nový?
    Na fóru si nejprve musíš založit účet, aby ses mohl zapojovat do různých diskuzí nebo vytvářet svá vlastní témata. Registraci, která ti zabere jenom pár sekund, provedeš ZDE!

Recenze Eshu

Eshu

Guest
Elvenar hraji už dlouho. Mám účet na beta serveru, hrál jsem na anglické mutaci a teď hraji na české. Vyzkoušel jsem obě rasy a musím říci, že hra mne opravdu baví.

Nejprve vás uchvátí grafika. Je opravdu skvěle propracovaná a to jak města, tak samotné boje. Hudba je také na dobré úrovni, i když po nějaké době samozřejmě omrzí. Herní systém je velice jednoduchý, rozhodně se nemusíte bát, že budete hned na začátku zahlceni množstvím budov a možností, co dělat. Ať už si totiž vyberete hrát za lidi nebo za elfy, stavíte vlastně jen domy a dílny. Po čase přibudou ještě kulturní stavby, výrobny zboží a několik budov pro boj a jedna pro obchodování mezi hráčemi. Na začátku vás vším provede krátký tutoriál, který opravdu nezabere víc jak pár minut.

Herní strategie už ale jednoduchá není. Vše se odvíjí od dobývání území a to lze dělat buď vojenskou silou nebo obchodním uměním. Na to první potřebujete vojáky, na to druhé zboží. Ideální je kombinovat oba způsoby, v každém území na vás totiž čeká něco jiného a musíte pečlivě zvažovat, zda vojenský pokus nebude úplná katastrofa a zda není lepší obětovat něco z vašeho zboží. Zde také poprvé pocítíte dopad vašeho rozhodnutí, za co vlastně hrát. Každá rasa má totiž své specifické vojáky (každá má 5 druhů) a tito vojáci mají různé schopnosti. Někteří hodně vydrží, jiní zase střílí na dálku, další jsou rychlí a tak dál. Zpočátku budete mít k dispozici jen jeden druh vojska, ale jak se budete ve hře vyvíjet dál, možnosti budou přibývat.

Výzkum
Každou hodinu vám hra vytvoří jeden výzkumný bod, přičemž celkově jich můžete mít v zásobě až deset. Výzkumné body investujete do technologií, které vylepšují vaše stávající budovy, přináší budovy nové či zlepšují vojenské možnosti. Technologický strom zase tolik výběrů nedává, někdy si můžete zvolit, co vyzkoumat dříve, ale nakonec stejně musíte vyzkoumat skoro všechno.

Obchodování
Druhů zboží je ve hře (zatím) celkem devět, přičemž tři (náhodný výběr) budete moci vyrábět snadno. Zbylých šest musíte buď vyobchodovat s ostatními hráči, nebo je vyrábět zdlouhavě a těžce. Dřív se stávalo, že bylo nějakého zboží na trhu kriticky málo, to se naštěstí s příchodem cechů změnilo. Takže máte-li potíže něco sehnat, zkuste se přihlásit do nějakého cechu, určitě vám ostatní pomohou.

Motivace
Ostatním hráčům lze motivovat jejich budovy a zlepšovat tak jejich efektivitu. Zabere to sice nějaký čas, ale máte z toho peníze a občas i suroviny. A hlavně dobrý pocit, že jste ostatním pomohli. Ve většině cechů se hráči motivují navzájem.

Boje
Bojujete jen proti počítači. Boje proti ostatním hráčům tu nejsou a podle reakcí autorů asi ani nebudou. Což je podle mne dobře, Elvenar je odpočinková hra, ve které nemusíte vstávat ve dvě ráno nebo se po probuzení strachovat, co vám kdo přes noc zboural či ukradl.

Zápory
Hra se neustále vyvíjí a někdy je to dost znát. Může se stát, že vám hra spadne nebo se nenačte správně cizí město, ale zatím vždy mi pomohl restart hry. Na konci technologického stromu začne být hra také trochu nudná. Ale autoři pracují na vylepšení a podle všeho se již brzy můžeme těšit na nové technologie, jednotky a herní možnosti.

Já se tedy rozhodně těším. :)
 
Nahoru