• Ahoj návštěvníku! Jsi tu nový?
    Na fóru si nejprve musíš založit účet, aby ses mohl zapojovat do různých diskuzí nebo vytvářet svá vlastní témata. Registraci, která ti zabere jenom pár sekund, provedeš ZDE!

Baumax

Stav
Uzavřeno pro další odpovědi.

Embla

Hlavní moderátor fóra
Elvenar tým
Osobnost1.png

baumax
Další, kdo přijal pozvání o osobnosti Elvenaru je hráč baumax. Povídání s ním bylo moc zajímavé. Doporučuji přečíst celý rozhovor až do konce.
1. Jak se jmenuješ, odkud jsi a kolik ti je let?
Ondra a jsem Pražák jak poleno a tento rok završím 35let.

2. Jak dlouho už hraješ Elvenar? A vzpomeneš si, co tě ke hře přitáhlo?
V červenci to budou tři roky. A co mě přitáhlo? Kliknutí na reklamní banner, jsem odchovanec různých počítačových her (např. Red Dragon 2, Travian a Divoké kmeny) a v červenci 2018 jsem se "nudil" při dopisování disertační práce, tak jsem si řekl, že něco zkusím. A zaujala mě grafika banneru a hlavně žádné PvP. No a od té doby hraji pravidelně.

3. Co rád děláš ve volném čase? Máš nějaké záliby?
Hraju Elvenar, ale jinak rád čtu hlavně militaria sci-fi a fantasy, dále dokud to šlo tak s partou jsme chodili každé úterý hrát deskovky. Jinak si rád zajdu zahrát florbal a rád vodáckou turistiku, ale jsem i pro přechod nějakých menších hor, ale v posledních měsících je koníčkem i povinností dcera.

4. Jaké práci se věnuješ v reálném životě?
V současnosti dělám Credit Risk analytika u jedné společnosti.

5. Ještě se k tomu určitě dostaneme, ale ovlivňuje tvé povolání to, jakým stylem hraješ hru?
Hm, tak jako první to ovlivňuje časově. Celkově jsem nejenom v práci analytická povaha (se všema pozitivama i negativama co k tomu patří). Jinak když ve hře nad něčím přemýšlím tak jako první prolezu všechna fóra a stránky kvůli informacím, případně se i ptám na chatu. Jako druhé závažnější rozhodnutí a dlouhodobější plány jsou většinou uloženy v Excelu, kde situaci vidím v číslech a snažím se najít optimální řešení.

6. Zajímalo by mě, s jakou rasou hraješ a proč? A jaká spřátelená rasa ti byla nejbližší?
Mám pouze jedno město, a to elfy. Zaujala mě jejich grafika, ale někdy bych chtěl vyzkoušet hrát s lidmi hlavně kvůli jednotkám z kasáren, kdy mám hypotézu, že lidské jednotky z kasáren jsou díky dostřelu efektivnější.
Spřátelená rasa no z fantasy postav jsou to jasně hobiti tedy půlčíky, Dáno zálibou ve spánku a dobrém a hojném jídle. Konečně jsem měl ve městě farmy. Ale musím přiznat, že si už moc nepamatuju víly a elfy, ale rozhodně mě nebavili Orkové a Elemntálové (i když budovy na výrobu artefaktů byly hezké).

7. Nedávno ti proběhlo další Dobrodružství společenství. Máš nějaký názor na odměny a případně na celou událost.
Já DS moc nemusím, ale vzhledem k tomu, že ne všichni ze společenství mají sovu na max, tak samozřejmě pomůžu. I když tentokrát méně, protože není místo. Jinak co se týče odměn tak nejsou nic moc, DS z pohledu organizace a vedení společenství je poměrně náročné.
Nejnovější úprava trochu změnila systém výroby, ale mě asi nejvíc vadí to precizní klikání (pokud máte T1 mnf rozházené všude ve městě). Čas na klikání to doopravdy zvyšuje , ale je třeba říci, že jsem rád, že už nemusím odklinkávat úkoly.
K odměnám - no mě by se na konci líbil asi výběr pro každého např. i staré setové budovy, ale tohle mi přijde nereálné, ale takový džin na konci každé fáze by podle mě motivoval více. Problém je v tom, že bohužel většinu odměn, lze získat snáze z akademie (urychlovače, případně VB) a jedinou věcí, proč to jít jsou artefakty.
K události použiju citaci z chatu, kdy jsme řešili, co nám došlo jako první a vyhrála odpověď trpělivost. Ale celkově by DS šlo, kdyby na to existovalo pár nástrojů. Já DS moc nemusím, ale vzhledem k tomu, že ne všichni ze společenství mají sovu na max, tak samozřejmě pomůžu. I když tentokrát méně, protože není místo. Jinak co se týče odměn tak nejsou nic moc, DS z pohledu organizace a vedení společenství je poměrně náročné.
Nejnovější úprava trochu změnila systém výroby, ale mě asi nejvíc vadí to precizní klikání (pokud máte T1 mnf rozházené všude ve městě). Čas na klikání to doopravdy zvyšuje , ale je třeba říci, že jsem rád, že už nemusím odklinkávat úkoly.

1. sbírat odznaky bez potvrzování (tz. pokud seberu 10x sadu nástrojů dostanu 2 odznaky).
2. rozdělit chat na dva kanály, kdy jeden by sloužil pro kritickou komunikaci (kam vkládat, kolik kdo má odznaků apod.) a druhej na klasickej pokec. Občas se v těch mnoha příspěvkách kritická informace ztrácí.

8. Tak mě napadá. Sleduješ dění na betě a máš přehled o připravovaných novinkách dřív než přijdou k nám na Cz svět?
Jasně, ráno po odkliku snídám u denního tisku a fóra Elvenaru, včetně bety. Dále jsem členem celosvětové skupiny elvenaru na FB. Případně chodím na minmaxerovi stránky. A občas sleduju nějaká videa na YouTube včetně videa o FoE (poslední událost byla dost obdobná).

9. To mě úplně nabádá se zeptat, sleduješ i videa na youtube od Idavise?
jj, hlavně na kočky to bylo poučné.

10. Po dobrodružství společenství začne další událost. Jak vnímáš četnost hlavních událostí?
Celkově mi to dříve vadilo, že toho je moc, když se k tomu přidá uhrát limit bodů na turnaj a věž. Ale už jsem si zvyknul a snažím se v tu chvíli co možná nejdříve splnil všechny úkoly události, abych pak měl svůj klid na přestavbu města apod. Díky betě znám úkoly dopředu, tak není neobvyklé, že jich dám i přes 10 denně. Celkově se mi poslední událost líbila i díky tomu, že byla delší než 30 dní, tuším, že tak okolo 12 až 16 dne jsem už čekal jenom na denní úkoly. Tady ještě možná nejenom betě ale i spolku, kdy to někdo překládá i pro naše neangličtináře.

11. Jedna z událostí byla ta vánoční. Co si myslíš o odměnách a o mechanice s 16. přihrádkami odměn?
Co se týče odměn nebylo to špatné, ale vždy to může být lepší (pamatuji studně přání jako denní odměnu). Ta mechanika byla rozhodně lepší než minulá vánoční, kdy lupa bonus a zamíchání bylo v přihrádkách. Tz. pro novější hráče pokud jste měli smůlu a zůstaly Vám dvě neodkrytá políčka (jedno s budovou a druhé se zamícháním) a netrefili jste se, tak jste mohli znova hledat v 16ti polích.
Z denních odměn bych zmínil samozřejmě gobliní obchod s dárky po dlouhé době velmi dobrá populační budova. Bohužel mi trochu chybí více VB do divů (10VB není moc) a klidně bych dával mnohem víc vojáků (stejně je věž anebo turnaj rozpustí) a klidně bych tam dal i třeba 3-5*krmení

Hlavní odměnu je třeba posoudit jak z pohledu pasivních vlastností, tak efektu krmení.

Začněme efektem krmení, který je naprosto tragický. Krmení je podle mě jedna z cennějších surovin a reálně sova za krmení dává náhodnou a hlavně bonusovou neživoucí T1až T3 a to pouze 3 respektive až 6 za den (23hodin limit na truhly). Stejný efekt má i div křišťálový maják, ale ten alespoň prodlužuje délku sousedské výpomoci. Problém tady je i prvek náhody, kdy můžete dostat surovinu, které máte zbytečně moc (svitky).

Pasivní vlastnosti: těch pár kladívek není nic extra, ale občas se můžou hodit, ale hlavně je sova celkem slušná na výrobu many a živoucího zboží samozřejmě s bonusem na populaci a kulturu. Já ji postavil právě kvůli maně a ostatním pasivním výhodám a je graficky povedená.

Systém v tomto systému se dalo taktizovat, člověk si mohl vybrat zda moc chce denní odměnu a měl jistotu, že jich získá počet jeho klíčů/400 (400 = 25 klíčů*16). Cena za zamíchání byla daná takže se dalo trochu plánovat. Z mého pohledu bylo ještě zajímavá možnost násobných dárků v přihrádkách. Na konci jsem vlastně chodil jenom ty dny , kdy byl min. 2*3 dárky anebo 4+2 dárky a snažil se je trefit co možná nejrychleji - díky tomu se mi povedlo dosáhnout jak na 13 denních odměn co jsem chtěl tak i na sovu lvl 10.
 

Embla

Hlavní moderátor fóra
Elvenar tým
12. V tuto chvíli probíhá událost Elvarianský karneval, máš nějaké podněty k odměnám nebo tip jak na událost.
Odměny nejsou nic extra z mého pohledu - obecně se dívám na hl. odměnu a ta je podle mě nic extra, jediné co ji malounko zvyšuje kredit je 1*3VB za 24 hodin, ale proč dostávat T1 a bonusovou. Celkově jsem odměny projel a já osobně půjdu asi po 1*10VB - z budov mě nic nezaujalo. On problém těch denních budov je, že jsou většinou bohužel slabší než ty věci co byly před rokem či dvěma. V odměnách chybí pro mě zajímavější věci jako například krmení, případně kouzlo na mnf, případně dočasné budovy z akademie.

Tip na událost: Vybrat si co chci vyhrát tz. pokud chci hlavní odměnu tak jdu po truhlách s nejmenší cenou za pírko - toto se dá kombinovat s jednou či více denníma odměnama. Pokud chci například VB dá se taktika uzpůsobit a vybírat truhly co dávají VB apod.

13. Věž věčnosti je další pravidelná záležitost. Co si myslíš o odměnách, o obtížnostech bojů nebo případné vyjednávání s duchy?
Tak věž je velice zajímavá, ale v současnosti pro mne docela těžká - urychluji průchod kapitolami, takže mi velmi rychle roste obtížnost. Odměny jsou celkem fajn teda krom úlomků a pak ten set měsíční knihovny (vím, že budou artefakty fénixe). Set měsíční knihovny se mi dříve líbil bylo fajn mít činidla apod., ale jako hráči s bonusem na svitky ten set nemusím, protože mi efektivně zaříznul možnost směňovat svitky. Jinak více urychlovačům a diamantům se samozřejmě nebráním. Takže věž jedu vždy na max.

Obtížnost: nejsem nadšenej z efektu divů a celkově exponenciálně rostoucí obtížnosti, ale občas když je čas bojuju věž manuálně - problém více vln je, že každá chyba celkem bolí obzvláště na konci (jednou zůstalo soupeři 13 jednotek, když zabil moji poslední jednotku). Takže věž bojuji, kde to jde - do klasických kombinací kdy je více vln obrněný střelec/ mág ale tohle radši vyjednávám. Takže věž tak 70% vojáci a 30% vyjednávání.

Co bych určitě ocenil je možnost tržiště v průběhu vyjednávání případně využití požehnání, ale tuším, že toto nedostaneme. U posledních dvou bossů klidně přihodím při vyjednávání i dia, tam už to má i smysl.

14. Pod otázka k věži - co říkáš na dočasnou odměnu ve Věži Věčnosti, kterou je artefakt? Myslíš že by tam měla taková odměna zůstat?
Přišlo mi to jako supr nápad, ale jako člověk co dostal 1 artefakt a to chodí vždy až nahoru to trochu přehodnocuji o mě nejde já ohnivého už mám na max, ale věž je strašně o náhodě - může se stát že někomu to nepadne ani za 10 pokusů a někdo to co chce posbírá za tři průchody.
Na jednu stranu OK beru pomůže to novým a menším hráčům vylepšit si fénixe na max a není knihovna což jako svitkař chválím. Ale zase trochu kruté vůči těm co celou dobu čekají na poslední část setu.
Na druhou stranu pokud by to zůstalo tak je to na mě trochu moc o štěstí (beru omezený čas jednotlivých artefaktů). Dal bych spíše artefakty do Challenge, tam si pro to půjde ten kdo to potřebuje. A trochu to znehodnocuje to snažení co s tím měli ti hráči před tím.

Ale řekněme že by každý měsíc věž dávala něco jiného jednou artefakty fénixe pak medvěda, pak třeba staré setové budovy to by mohlo být zajímavé, takže abych se úplně nevyhnul otázce tak bych spíše byl pro rotaci odměn každý měsíc nebo dva.

15. Nakousl jsi téma svitků. Myslíš, že je nějaká možnost, jak přesycenost svitků vyřešit?
Jo změnou setu měsíční knihovny na bonusová +1 anebo bonusová +2 a pak počkat tak rok až dojdou hráčům zásoby. Ona se i knihovna dál lehce přenáší i na živoucí. Osobně jsem kvůli tomu postavil kvetoucí obchodní cech po radě Ibennyho od nás a svitky v něm směňuju zatím ne nějak extra výhodně, ale už je to snesitelnější.

16. Další téma jsou turnaje. Co říkáš na změnu která tu proběhla? Bojuješ nebo vyjednáváš?
No změna mě bohužel zasáhla zrovna v době, kdy jsem se začínal dostávat k té pravé žni VB a kouzel,

Jinak pokud to jde a mám čím - bojuji, ale vzhledem k změnám už nejde dát 40 a více provincií , respektive lze, ale na to budu ještě muset hodně dlouho čekat.

Problém změn opět vnímám v exponenciálním růstu náročnosti, kdy se mi moc nelíbí, že třeba div Trůny zvyšuje turnajovou náročnost, přičemž moc k jakémukoli efektu nepřispívá. Druhým problémem je nejenom množství soupeřových oddílů, ale i jejich variabilita, kdy už nejde prostě na ocelovej turnaj vyrábět pouze luky. Tz. hráči bez hnědého medvěda/ů a bez Samii to mají těžší.

Pozitivně akorát beru snížení počtu střetů ze 4 na jeden, to klikání fakt nebylo zábavné a samozřejmě možnost trénovat ve všech voj. budovách.

Jo ještě je podle mě fér, že nový systém smazal handicap těch lidí co kdysi vyzkoumali dobrovolné rozšíření oddílů.
Kromě uvolnění vyzkoumaných oddílů mělo pomoci i uvolnění tréninku jednotek. Jaké jednotky nejčastěji využíváš? Tábor žoldnéřů, kasárny nebo cvičiště.

Květinové čarodějnice z tábora pro elfa nutnost, jinak nejsem moc fanda lehké pěchoty, ale psi ze cvičiště jsou jedinou jednotkou co tam vyrábím. V kasárnách hlavně luky a golemy. Občas samozřejmě přihodím i enty anebo valoriány, ale hlavně používám jednotky s dostřelem. Teoreticky by kombinace mág anebo luk/obrněnej střelec měla být dostačující skoro na vše k potvrzení hypotézy bohužel nemám divy na dost vysokých úrovních.

17. Co si myslíš o Akademii kouzel a všemu co nabízí?
Ta je dobrá, tam se dá zpeněžit věž ještě více, ale krom kulturních budov, které nesbírám a relikvií, které nepotřebuji je fajn. A možnost získat 500 dia je super a já ji točím celkem hodně. Ale chápu ty odměny se hodí jiným typům hráčů.

18. Využíváš aplikaci v mobilu nebo hraješ jen na Pc?
Na PC, ale důvodem je že jsem hrdým vlastníkem tlačítkového telefonu, ale přejdu na občasné hraní na telefonu. O prázdninách a když jsem na chalupě beru telefon přítelkyni. A v budoucnosti přejdu na telefon, protože je možné kliknout v práci o obědové pauze.

19. Prostor a rozšíření města je nejdůležitější ve hře. Máš nějaké poznatky, jak by podle tebe mělo městečko vypadat. Určitě zaleží zda hráč, chce vyjednávat, bojovat nebo prostě hraje jen tak občas.
Heh těžká otázka:) Je pár klasických pravidel:
1.Stavět pouze bonusové mnf.
2. Mít co možná nejméně cest.
3. Zvážit vliv a efekt divů (říká někdo kdo drží z nostalgie knihovnu.
4. Vyřešit když tak přebytky tz. vyrábím-li více kladiv než spotřebuju tak zvážím uklizení dílny do inventáře.
5. Například u výroby vojáků přemýšlet a nemít celou výrobní frontu hotovou za 3 hodiny - spánek je občas potřeba.
6. Existuje několik přístupů výpočtu efektivity budov - jeden z nich bere to, že je prostě daná budova jednoznačně lepší.
Druhý způsob počítá i náklady "obětované" příležitosti příkladem budiž Sova z minulé události na první pohled nic moc, ale pokud člověk začne oproti výrobě kladiv započítávat kolik stojí dílna místa + kolik stojí k dílně obytka apod... tak lze dojít k velice zajímavým závěrům...
 

Embla

Hlavní moderátor fóra
Elvenar tým
20. A teď možná záludná otázka. Když hraješ hru, nenapadlo tě někdy něco změnit či vylepšit? Případně co by to bylo.
Jo pár věcí ano. "Vytáhne seznam velikosti všech daňových zákonů ... :)"
1. Kam jít dál - z různých zdrojů prosakují informace o další "živoucím" zboží tz bonusová +2 a pak další lvl u jednotek, ale v duchu mě trápí co potom. Takže mě napadlo a ten nápad tak nějak rozvíjím v hlavě aby město mělo kolonie. Malou mapu s jinýma budovami a surovinami. Představ si že by si do kolonie musela vše dovážet zásoby, surky apod... a vše by si dovážela třeba po moři (moře podobný jako je mapa dobrodružství společenství) a měla omezený počet lodí a několik kategorií lodí (rychlost, náklad, výzbroj) a třeba nejpomalejší loď by sice uvezla hodně, ale urazila by třeba max 3 políčka za den (mapa dobrodružství), menší by urazila třeba 5 apod. do toho bych zakomponoval bouře a námořní boje a je to zajímavá cesta. Inspirací je FoE a jejich malé města.

2. Já chci hrdiny - chtěl bych velitele vojenských jednotek. Každému střetu by velel velitel, který by dával nějaké bonusy např. +2 k iniciativě a +5% k útoku lukům. Tyto velitele by optimálně šlo vylepšovat za body zkušeností a případně artefaktů. Systém podobný HoMaM2 (Heroes of Micght and Magic2). Velitele by šlo získávat například z událostí, případně na konci kapitol apod. Velitel by mohl být zraněn a musel by se léčit v nové budově. Samozřejmě obdobně pro vojsko bych udělal radu města hlavní mág by třeba zvyšoval efekt jednoho kouzla, vrchní stavitel by mohl zrychlit výstavbu divů apod. samozřejmě změnu ekonomických hrdinů udělat zdarma jednou za měsíc třeba apod. - prostě by si každý našel tak nějak to co mu vyhovuje. Tady by to mohly být opět nové odměny.

3. Tady půjdu za hranu pravidel, ale možnost dát někomu omezená práva k mému městu když jedu na 14dní do hor. Omezená myslím, tak že nemůže mazat budovy apod.

4. Druhou chatovací místnost - v jedné by byly důležité věci v druhé můj spam. Občas člověku vadí, že přehlídne něco kriticky důležitého například v DS že už se nemá sypat do modré a vyhodí 20 kovářů

5. Nějak upravit nejhorší divy tz. Enara, bludiště a bohužel knihovnu přide mi škoda napříkald u Enara, že ta budova je fakt hezká, ale efekt je tragický.

6. Mít "univerzální" set. Něco jako je v konstruktech, dky je hlavní budova pro všechny stejná a lze na ní napojovat různé prvky. Různé prvky mohou mít různé velikosti a efekty například základní budova 5*5 a k tomu 3*6 budovu co zvyšuje poškození mágů o 7%, další budovu 3*3, která o 10% zvyšuje produkci bonus.T1 apod. Výhoda budou to zajímavé origami :), dále si každý vybere co mu vyhovuje a nakonec by to podle mě byly úžasné odměny v událostech a DS.

7. Společnou budovu a sklad společenství. Skald je celkem jasný, samozřejmě mít možnost omezit výběr členů apod. tady je to kvůli důvěře a zneužívání. Společná budova by dávala nějaký drobný bonus, který by vybíral arcimág např. +5% k životům jednotek; +5% rychlejší stavba všech budov apod. aby se to dalo měnit když společenství roste apod.

8. Upravit DS tak, aby zbytečně nezatěžovalo klikání - sbírání kovářů apod. Případně do jámy mít možnost sypat všechno a každý odznak ohodnocen bodama.

9. Vylepšit soubojový systém - například rozšířit plochu bojů, dále bych zavedl námořní boje proti pirátům, případně bych udělal nějaké bojové DS nebo challenge - Lov na bandu Ghuragera, kdy by se stopoval arcizlosyn - systém několika po sobě jdoucích bojů ideálně s armádou celého společenství , kdy by bitvu vedl arcimág nebo zástupce a ostatní by posílali jednotky.

A spoustu dalšího, ale tohle je tak to hlavní.

Smyslem navrhovaných nápadů je trochu rozbít stereotyp a dát mnohem více herních možností jak si budovat město. A trochu vylepšit soubojový systém, kdy mě nebaví vidět jak moje armáda mizí každé kolo turnaje.

21. Moc ti děkuji za tvůj čas. A poslední otázka. Chtěl bys něco říct na závěr?
Jo přeji všem hráčům ať se na ně to štěstí usměje a dále bych chtěl poděkovat svému společenství za ty roky společně stráveného času a zábavy, kdy to se mnou vydrželi.

A samozřejmě si přeji světový mír.... :D
 
Stav
Uzavřeno pro další odpovědi.
Nahoru